Usuwanie Filtra DPF – co powinniśmy wiedzieć.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, element ten musi się znaleźć w każdym samochodzie z silnikiem diesla. Dla wielu kierowców jest to ogromny problem – zwłaszcza dla tych, którzy zdecydowali się na jego usunięcie.

Dlaczego nie warto usuwać DPF.

Na wstępie należy głośno zaznaczyć, że usunięcie filtra DPF jest nielegalne!

Niestety ze względów znikomej wykrywalności barku DPFa w samochodzie ten proceder jest coraz częstszą praktyką wśród mechaników oraz osób chcących dorobić na kradzieży DPFa z samochodów jak również niesprecyzowane przepisy

Obowiązujące przepisy niestety nie zabraniają one usunięcia filtra DPF – to właśnie powód, dzięki któremu w warsztatach samochodowych bez większych starań można go wyciąć nielegalne, czyli niezgodne z obowiązującym prawem jest jednak wyjechanie autem bez DPFa na ulicę.  Ale nie można nie wspomnieć, że to właśnie kierującemu pojazdem w takim stanie technicznym grozi nie tylko mandat, ale też może zostać zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jaka jest cena usunięcia DPF?

Ze względu na wysokie koszty nowego filtra DPFa czy katalizatora wielu kierowców decyduje się na usunięcie filtra DPF

Ale pamiętajmy, że, decydując się na usunięcie DPF, należy liczyć się z pojawieniem problemów, które wymagają poniesienia dodatkowych kosztów wspomnianych powyżej oraz należy pamiętać,

– że konieczne jest przeprogramowanie sterownika silnika. Ostatnie oznacza instalację zewnętrznego emulatora DPF, dzięki któremu sterownik „zapomni” o jego braku w układzie wydechowym co za tym idzie –  zakup tych części jest równie drogi. – konieczne jest też wgranie nowych map dla wtryskiwaczy, co pociąga za sobą kolejne środki.

Koszt samego usunięcia DPF katalizatora zaczyna się od 500 zł a w połączeniu z dodatkowymi usługami całość może sięgać sporo ponad 1000 zł.

Dlatego należy pamiętać, że właściciel nie tylko nie zaoszczędzi, ale też stanie się trucicielem środowiska i ryzykuje wykluczeniem pojazdu z ruchu.

Koszt regeneracji filtra samochodów do 3,5T to 500 zł brutto.

Legalnym rozwiązaniem zanieczyszczonego filtra jest jegoregeneracja.

Czyszczenie filtrów metodą hydrodynamiczną w urządzeniu FF Solution pozwala przywrócić go do pełnej sprawności. Co więcej, wszelkie zanieczyszczenia takie jak sadza, popiół oraz cząstki PM10 i inne są usuwane na poziomie 99%. Rozwiązanie to nie tylko nie wpływa negatywnie na silnik i układ wydechowy, ale dodatkowo nie ingeruje pod względem mechanicznym w strukturę DPFa oraz przyczynia się do poprawy jakości powietrza w atmosferze.

Warto dodać, że tylko taka metoda czyszczenia filtra zapewnia trwałe efekty, dzięki czemu problem znika na długie miesiące a nawet lata.