Co to jest DPF?

Co to jest filtr cząsteczek stałych DPF?

Filtr cząstek stałych zbudowany jest z ceramicznego korpusu umieszczonego w metalowej obudowie, która najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej ze względu na swoją żywotność. Wewnątrz korpus jest podzielony na niewielkie kanały ułożone względem siebie równolegle. Każdy z nich ma zatkany (zamknięty) jeden z końców — albo od strony dolotowej, albo od strony wylotowej. Ułożone są naprzemiennie aby tworzyć pewnego rodzaju siatkę.

Kanały zatkane po stronie wylotowej, nazywane są kanałami wlotowymi — to nimi spaliny wpadają do filtra. Natomiast kanały z zamkniętymi końcami po stronie dolotowej, to kanały wylotowe, którędy wydostają się spaliny. Jak sami widzicie, takie ułożenie wymusza na spalinach przepływ przez porowate ścianki poszczególnych kanałów.

Wykonane są one z węglika krzemu pokrytego tlenkiem glinu i tlenkiem ceru, a na nich osadzone są cząstki platyny. Stężenie tych ostatnich jest nieco większe na wlocie do filtra, jako że podczas procesu regeneracji, wysoka temperatura może spowodować niszczenie cząstek platyny. Ścianki kanałów są porowate, dzięki czemu umożliwiają przepływ spalin, a zatrzymują i gromadzą cząstki sadzy. Jak można się domyślać, po pewnym czasie nagromadzenie cząstek stałych jest na tyle duże, że prowadzi do zapchania filtra, co utrudnia przepływ spalin. W tym celu stosowane są różne metody jego regeneracji.

Budowa filtra DPF

Jak wygląda wkład filtra

Jak zbudowany jest filtr DPF?

Za co odpowiada filtr DPF?

Filtr cząstek stałych DPF eliminuje zanieczyszczenia związane z jazdą samochodem.  Jego zadaniem jest oczyszczenie gazów spalinowych z cząstek stałych, czyli aerozoli atmosferycznych zawierających
siarczany, azotany i inne szkodliwe związki chemiczne dla człowieka ale również dla całego środowiska. Ponadto filtr
eliminuje spalony węgiel czyli tzw. zbiorowisko bardzo trujących węglowodorów aromatycznych oraz tlenków metali.

Dzięki dobrej jakości – niezanieczyszczonego filtra – silnik nie emituje specyficznego i widzianego gołym okiem czarnego dymu i zapachu.

zanieczyszczony filtr dpf

Masz

pytania?

Chciałbyś prozmawiać ze specjalistąi dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do naszego specjalisty!

Skontaktuj się z nami