Jak wygląda czyszczenie filtrów?

Jak wyczyścić filtr DPF?

Przed przystąpieniem do czyszczenia DPF, SCR, FAP czy katalizatora najpierw są wykonywane takie czynności jak sprawdzenie stanu ogólnego za pomocą wprowadzenia w filtr kamery endoskopowej i ocena wizualna.

Następnie po zaakceptowaniu i stwierdzeniu, że filtr nadaje się do czyszczenia jest wykonywany kolejno:

  • Test przeciwciśnienia przed czyszczeniem
  • Wydruk z urządzenia FF Solution

Po stwierdzeniu stanu przeciwciśnienia stwierdzamy czy filtr jest odpowiedzialny za usterkę.

Uwaga: Jeżeli po teście okaże się, że filtr nie jest bardzo zanieczyszczony to nie narażamy klienta na koszty czyszczenia filtra , pobierana jest tylko opłata za sprawdzenie filtra.

Zanieczyszczony filtr, jest podpinany pod odpowiednie złącza i kolejno są wykonywane czynności związane z regeneracja filtra.

  • Dwudrożne czyszczenie wodne lub z zaworem
  • Suszenie powietrzem o wysokim wydatku i temperaturze
  • Chłodzenie DPF w trybie automatycznym
  • Test przeciwciśnienia po czyszczeniu
  • Wydruk z urządzenia FF Solution na którym jest zawarta wartość zanieczyszczenia przed i po czyszczeniu

Sprawdzenie kamerą z sondą

Za pomocą kamery z sondą DPF jest sprawdzany pod względem technicznym.

Kamera z sondą

Wydruk z urządzenia

Wydruk z urządzenia wskazujący poziom przeciwciśnienia.

Czyszczenie Filtra DPF SCR FAP Katalizatora

Regeneracja filtra DPF.

Filtr po wyczyszczeniu

Wyczyszczony filtr jest poddawany ponownie testowi  jego wynik jest wskazany na wydruku.

wydruk

Pozostałe metody regeneracji filtra cząsteczek stałych

Regeneracja filtra cząstek stałych.

Co jakiś czas powinna mieć miejsce regeneracja DPF, inaczej zwana samoczynnym oczyszczaniem przez wypalanie. Taki zabieg ma na celu wydłużenie żywotności filtra cząsteczek stałych.

dpf czyszczenie śląsk

Wyróżnia się trzy inne tryby oczyszczania filtrów cząstek stałych:

1. Regeneracja pasywna

Regeneracja pasywna odbywa się samoczynnie. Wówczas neutralizowania jest sadza, wskutek zachodzącej reakcji termo-chemicznej.

2. Regeneracja aktywna

Regeneracja aktywna uruchamiana jest przez sterownik silnika, który zwiększa temperaturę spalin, ECU opóźnia kąt wtrysku oraz zamyka zawór EGR. Zwiększenie temperatury spalin powoduje dodatkowy dotrysk paliwa w fazie wydechowej.
Regenerację aktywną można łatwo zauważyć. Wówczas zmieniony jest dźwięk silnika oraz spalanie pokazywane na komputerze pokładowym samochodu. Im więcej sadzy, tym przelot spalin jest utrudniony. Z tego powodu zwiększa się różnica między ciśnieniami. Czujnik różnicy ciśnień bada różnicę ciśnienia spalin pomiędzy wyjściem a wejściem filtra.

3. Regeneracja wymuszona

W przypadku znacznego zapełnienia filtra cząstek stałych, niezbędna jest reakcja aktywna. Taki stan filtra DPF to ostatni moment na stworzenie odpowiednich warunków do wypalenia filtra. Jeśli w takim momencie nie przeprowadzi się regeneracji aktywnej a ilość sadzy się zwiększy, wówczas konieczna będzie regeneracja wymuszona, która nie może być już wykonana samodzielnie przez użytkownika pojazdu. Do tego potrzebne jest bowiem uruchomienie serwisowej procedury wypalania filtra cząstek stałych za pomocą specjalnego urządzenia. Gdy sterownik wykaże, iż sadzy jest zbyt dużo, wówczas regeneracja wymuszona może się nie odbyć. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku znacznego zanieczyszczenia, istnieje duże ryzyko zapalenia się sadzy, która może wywołać z kolei pożar całego pojazdu. Czyszczenie DPF jest niezwykle ważne i należy przeprowadzać je regularnie.

Masz
pytania?

Chciałbyś prozmawiać ze specjalistąi dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do naszego specjalisty!

Skontaktuj się z nami